Spremni listek 28. teden

Čeprav je čas poletno lahkoten, vse skupaj postaja resno. Vse več ljudi nam pove, da sicer imajo zabojčke zelo radi, a da si jih ne morejo privoščiti. Da nimajo službe. Ali da imajo službo, pa jim ne dajo plač. Ali pa da imajo službo in imajo plače, a da so te take in obveznosti tolikšne, da se jim ne izide.

S Poletnim abonmajem želimo približati dobro hrano vsaj nekaterim. Naredili smo ga pa tudi zato, da jemo to, kar je v tistem tednu v preobilju zraslo, a ne bo dolgo trajalo. Zato korenja ne bo v zabojčkih, dokler bomo imeli blitvo, marelice, solato, takšne pridelke, ki danes so, jutri jih pa vročina, veter ali pa starost pobere (korenje pa lepo počaka vse do pomladi).

Ob ponedeljkih ponoči zberemo vsa ne-abonentska naročila, pogledamo, koliko imajo kmetje na poljih, koliko imamo naročil in potem naciljamo vsebino Poletnih zabojčkov, tako da vi dobro jeste, da je v zabojčkih kaj za v juho, kaj za v solato in kaj kar tako, za v roko, da je barvito in usklajeno.

To je blizu zabojčkastim idealom: jesti to, kar je zraslo, in ko zmanjka, jesti kaj drugega (in dobro načrtovati, tako da drugega nikoli ne bo zmanjkalo). Da bi tudi v časih, ko bo manj denarja, omogočili dobro hrano, to je naš cilj.

Marelice bodo še, zato kar dva taka recepta:

Marelice, tokrat s koromačem
3 žlice oljčnega olja, sok 1 limone, 2 žlici svežega timijana, 2 žlici medu, sol , poper, en koromač, zelo zelo na tanko narezan, 1 majhna čebula, še najbolje majski srebrnjak, 3 marelice, na tanke rezine narezane.
Zmešajte vse razen marelic, naj počiva v miru vsaj eno uro, še bolje čez noč, dodajte marelice in to je solata.

Marelice na paradižnikih
na rezine narezan paradižnik, pravtake marelice, rezine sveže mozzarelle, listi bazilike, oljčno olje, balzamični kis, sol poper po okusu. Položite košček marelice na vrhu vsakega paradižnika, odrezan konec obrnjen navzgor, dodajte mocarelo in baziliko. Kapljico olja in kisa, za dah soli in popra in slasten ter tudi zdrav obrok je tu!

Od kje je kaj
Fras –
bučke, kumare, koromač, ohrovt, paradižnik. paradižnik češnjevec, paprika, stebelna zelena; Daniel Kovačič Ljutomer – rdeča pesa, paradižnik, kumare, blitva; Romana Jarc, Horjul – korenje z zelenjem, kitajsko zelje, blitva, solata, peteršilj; Retar, Gozd Reka – kifeljčar, krompir, kolerabice, korenje, čebula, česen, bučke, stročji fižol, blitva; Urška Kersnik – bučke, stročji fižol, mlado zelje, zelena šopki; Aleš Kersnik: solata, bob, čebula majski srebrnjak.
Iz Italije sadje, žal domače spet čakamo, verjetno bodo spet marelice prihodnji teden.

Poletni abonentski zabojčki
Veseli smo, da so se prijeli, bolje kot smo pričakovali! Možnost, da izberete, česa ne želite v zabojčku, je marsikoga prepričala, da je to čisto sprejemljivo, če dobiš domov to, kar je pač zraslo (pa brez tega, česar ne želiš). Res, ko da bi imel svoj vrt (kjer izbereš, česa ne želiš, tega ne sadiš, jasno, a kaj bo zares zraslo, tega pa nikoli ne veš).
Še vedno je čas, da se prijavite nanje.

Kaj vemo
Ob pisanju že vemo, da topaza ne bo, tako da vas obvestimo po emailu (no, to že veste, kot to berete). Vemo tudi, da je Retarjeva blitva poškodovana zaradi toče, zato jo bomo obrezali. Vemo tudi, da so nekatere kolerabe napokane, takih naj ne bi dobili.

Česa ne vemo
Tega pa ne vemo, to bomo pa videli, ko dobimo pridelke (ali pa, ko jih ne dobimo).

Tudi zabojčkarji imamo počitnice
Verjetno ne verjamete, ampak veselimo se jih. Je čas za počitek, je čas za delo in čas za eeeee, ostalo.
2. in 9. avgusta bomo počitnikovali. In letos se ne bomo selili kot lansko leto, čisto zares bomo ležali na hrbtu, predstavljajte si petnajst zabojčkarjev v ravni vrsti, kako ležijo na hrbtu in nič ne delajo. Čisto nič. Vseh deset dni, obljubimo. Tako bo, tega se prav veselimo!