Spremni listič, 36. teden

Ob priliki skorajšnjega odprtja Grafičnega bienala smo v tem tednu del zabojčkov posvetili dvema, za sodobno umetnost značilnima tematskima sklopoma: velikodušnosti in praznini (navdahnjeni z Delovim intervjujem kuratorke razstave).

Tako v tem tednu podarjamo vsem našim naročnicam in naročnikom kulturno izkušnjo. Ko boste praznili zabojček, občudujte praznino – ne bi šli na sam bienale Seveda ta praznina ni praznina sama po sebi (bognedaj, da bi jo interpetirali, ko da nismo imeli kaj dati v zabojček), marveč časti genialnost in posvečenost umetnika (topogledno zabojčkarja, op. av.). (Če ste dobili čisto do roba poln zabojček, ta zabojček prihaja iz sklopa velikodušnost). Vsekakor se s serijo Praznina v zabojčku želimo uvrstiti na prvo večjo retrospektivo razstav praznine, saj, kot je naši Diviziji za razvoj umetnosti in drugih manj aplikativnih ved znano, smo s tem performansom ustvarili tudi največjo serijo hkrati rastočih praznin doslej. Tudi vi ste namreč del tega, saj s tem, ko iz zabojčka jemljete hrano, posegate v umetnikovo stvaritev, jo dograjujete, izpopolnjujete, večate, takorekoč ste umetniki. (ker del naročnic in vseh vrst zabojčkarjev prihaja iz tujine, bomo pa za ta del projekta zaprosili tudi za sredstva iz skladov EU za čezmejno sodelovanje). Jasno je, da človek ne živi samo od hrane iz zabojčka – se pa trudimo, da bi zadovoljili vsaj čim več potreb po zdravi hrani.  Zato imamo tudi

Pesino in repino zelenje

Vsi, ki ste z nami vsaj leto, se  spomnite hude jeseni, ko smo tri dolge tedne žvečili pesino listje in ga predelovali na vse možne načine. Mogoče ne tako veseli, pa zato zelo zdravi. Če okus mogoče ni po volji vseh, je pa hranilnih snovi v njih več kot pa v samih gomoljih, ki se bodo razvili v naslednjih tednih. Ker pa ni hujšega kot prevažati tako šavje, hitro vene pa še veliko ga je, teh hranilno zdravilnih čudes v trgovinah ne boste  našli.

Zelenje uporabite lahko kar na zelo drobne koščke narezano za solate (mogoče za bolj predane), lahko jo pripravite kot blitvo, na hitro dušeno (sprejemljivo za širše množice vseh starosti in spolov) ali pa skrijete za banano in drugo sadje v smoothiju (čisto za vsa leta in člane družine, pa še vedno zelo zdravo).

Kaj smo nabrali v tem tednu po domačih njivah

  • Boris Fras, Ankaran; paradižnik  // Alojz Kastelic, Mirna Peč, jabolka vseh vrst / Urška Kersnik, Lukovica, bazilika, majaron,  paradižnik, zelena / Romana Jarc Sečnik, Horjul, radič tržaški solatnik,  stročji fižol, rumena paprika, mlada čebula / Janez Retar, Gozd Reka, čebula,  česen,  korenje,  rdeča pesa, blitva, krompir, bučke / Ceglarjevi, Verd, paprika kurtovska kapija / Aleš Kersnik, Cerknica, blitva, mlado zelje, čebula, daikon, korenje, mlada koruza, rdeča pesa z zelenjem.

Grozdje žal ni domače, dež ga je pobral.

Kako je vsega vedno manj

Ko jutra postanejo hladna in vlažna, je jasno, da jesen ni več daleč. In če je jesen fina za pobiranje pridelkov, ni najboljša za zelenjavo  – žal, čez poletje ga ni. Je pa pri umnem gospodarjenju možno to poletno razkošje potegniti kar daleč v jesen. Vendar za to koristi redno namakanje  pa rastlinjaki tudi. Tokrat se ne bomo posebej hvalili, posebno velikih količin, ki bi čakali na zabojčke, še nimamo. Tako intenzivno iščemo eko kmete, ki imajo večje količine pridelkov, tako nenačrtno (ker one, ki to načrtno počnejo, imamo dobro naštudirane).  Poseješ nekaj buč, zraste ti jih tak veeelik kup (to se včasih zgodi, pa tudi nasprotno, tako je to). Čisto počasi se že pripravljamo na jesensko setev, tako da bi imeli spomladi čim prej svežo zelenjavo.

Nabrusimo kose, zrel je klas!

Veliko reči je že pod streho: Dani je stisnil grozdni sok, prva klasa, kot reče (pa še res je); pri Slavičih so že poželi vse, čakajo jih še jabolka pa buče. Letos so končali preusmeritev za žita, tako da že ponosno tiskajo eko na svoje žitne vrečke – v drugem tednu že v zabojčkih. Razširili so ponudbo s testeninami in več olji – ker je vse, kar pride iz njihovih rok, res prvovrstno, se tega še posebej veselimo. Studnova solata je čakala tale dež; ker smo Petra preganjali, daj nam solato vendar, je povedal, da je taka simbolno velika, pa še malo grenka za povrhu – skratka, ne privošči nam je. Stiskamo pesti, da jo je totedenski dežek razgrenil, tako da bo do prihodnjega že velika in prijaznega okusa (no, ne bi si mislili, da lahko o solati šest vrstic napišemo!).

Ostanite z nami (navkljub našim umetniškim navdihom)

www.zeleni–zabojcek.si / Facebook / 051 499 396